Zalety pianobetonu

Stosowanie nowoczesnych materiałów w budownictwie daje wiele możliwości. Jednym z nich jest niewątpliwie pianobeton, który nieprzypadkowo cieszy się rosnącą popularnością i stanowi dobrą alternatywę dla innych tworzyw. Dlaczego warto postawić na pianobeton?

Pianobeton
obrazek prezentujacy

Największe zalety pianobetonu

Pianobeton posiada wiele zastosowań, co wiąże się z jego ciekawymi właściwościami. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymały i jednocześnie odporny na ściskanie, dlatego można go używać jako materiału konstrukcyjnego. Co więcej, jest łatwy do zabudowy i nie wymaga dylatacji - można z niego stworzyć monolityczną bryłę sporych rozmiarów, bez obaw o późniejsze odkształcenia czy pęknięcia. Ze względu na sposób wytwarzania i swoją strukturę, pianobeton może zostać wykorzystany jako materiał izolacyjny. Z tego powodu często porównuje się go ze styropianem, na przykład w ramach robienia posadzek. To jednak nie wszystko, ponieważ omawiany materiał posiada ciekawe właściwości akustyczne. Zatrzymuje fale dźwiękowe, dlatego można z jego pomocą wyciszyć pomieszczenie, co jest istotne na przykład w przypadku sal konferencyjnych, pomieszczeń do nagrywania dźwięku i nie tylko. Można się tutaj zastanawiać, co sprawia, że pianobeton działa w taki sposób.

Pianobeton - czym jest?

Pianobeton to rodzaj betonu komórkowego. Jego struktura zawiera dużą liczbę pęcherzyków powietrza, ponieważ podczas wytwarzania mieszanki wprowadza się do niej specjalną pianę. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia jej objętości. Pozwala to uzyskać materiał wytrzymały i jednocześnie lekki. Co więcej, tworzywo to może być dopasowane do różnych potrzeb. Im więcej piany się wprowadzi, tym lżejszy będzie pianobeton, jednak stanie się mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Będzie miał za to doskonałe właściwości izolacyjne.

Pianobeton czy styropian?

W przypadku dylematu odnośnie wyboru pianobetonu i styropianu, warto jest postawić na pierwsze rozwiązanie. W przeciwieństwie do styropianu, omawiany materiał tworzy jednolitą bryłę oraz nie dotyczy go zjawisko klawiszowania. Wbrew pozorom jest stosunkowo tani w utrzymaniu, mimo swojej nie najniższej ceny bazowej, ponieważ prostota użycia (beton wystarczy wylać w danym miejscu) oraz brak konieczności transportu (mieszankę można wykonać na miejscu budowy) znacznie zmniejszają się inne wydatki, a proces budowy jest znacznie przyspieszony.

Pianobeton - przykłady zastosowań

Ze względu na swoje właściwości, pianobeton może być użyty w wielu sytuacjach. Przede wszystkim wykorzystuje się go w przypadku płaskich dachów, balkonów czy posadzek - jest wytrzymały i dobrze izoluje. Materiał ten jest używany także przy tworzeniu dróg oraz przy innych pracach wymagających wykopów, ponieważ dostosowuje się on do podłoża. Ma też właściwości samopoziomujące i się nie odkształca. Pianobeton służy także do tworzenia miejsc, które wymagają dobrej izolacji akustycznej.

Opinie o pianobetonie

Od jakiegoś czasu stosujemy w naszej firmie budowlanej pianobeton. Opinie kolegów mnie przekonały, że wychodzi taniej niż styropian do ocieplania posadzek, dlatego teraz korzystamy tylko z pianobetonu i rzeczywiście sprawdza się doskonale, ma bardzo dobrą izolację termiczną.


Konrad

Opinie o pianobetonie są chyba jednoznaczne i ja też taką podzielam - jako materiał konstrukcyjno-izolacyjny sprawdza się bardzo dobrze zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w budownictwie przemysłowym, akustyka też jest znacznie lepsza niż w przypadku wielu droższych materiałów.


Bartosz

Jako podkład do wypełniania i do zabezpieczenia pustych przestrzeni pianobeton sprawdza się doskonale. Zamknięte w nim pęcherzyki powietrza sprawiają, że pianobeton jest bardzo trwały, nie wymywa się, jest też bardzo odporny. Do tego ma doskonałe właściwości izolacyjne - termiczne i akustyczne. Jako materiał konstrukcyjny strzał w dziesiątkę.


Jacek